Dates

Pre-Event Important Dates

01st

October 2016

-

28th

February 2017

Abstract Submission

31st

January 2017

-

17th

March 2017

Author Notification

30th

June 2017

Full Paper Submission

For author who wish to submit full paper to be published in Conference Proceedings

FROM NOW

-

15th

May 2017

Registration

Early bird : 21st November 2016 - 23rd July 2017
Regular : 24th July 2017 - 15th May 2017

Please note that Registration is closed 15th May 2017 and Payment is closed after 21st June 2017.
No on-site payment or registration is available.

Event Rundown

Day 1 – Monday, 24th July 2017

OPENING CEREMONY

 

Ballroom
07.30 – 08.30

08.30 – 08.45

 

 

 

 

REGISTRATION — Refreshment will be provided

OPENING

Opening Dance

Opening: Master Ceremony

National Anthem : Indonesia Raya

Praying

 08.50 – 09.00

09.00 – 09.10

09.10 – 09.20

09.20 – 09.35

09.35 – 09.45

09.45 – 10.00

1.   Report Remarks by Director General Research, Development & Innovation Agency

2.   Welcoming Remarks by Sri Sultan Hamengku Buwono X, Governor of Special Region of  Yogyakarta

3.   Remarks by H.E. Mohamad Nasir, Minister of Research, Technology and Higher Education, Indonesia

4.   Opening Remarks by H.E. Siti Nurbaya, Minister of Environment and Forestry, Indonesia

MoU SIGNING

Photo Session

GUESTS LECTURES

Moderator: Untung Iskandar

10.00 – 10.30

10.30 – 11.00

11.00 – 11.30

 

11.30 – 12.00

12.00 – 13.00

 1.   Wickneswari Ratnam, Coordinator of IUFRO ACACIA 2.08.07

2.   Witjaksono, Director of Biological Research  –Indonesian Institute of Sciences

3.   John Herbohn – Director for the Centre for Tropical Forest and People University  of Sunshine Coast

Linking community based forest management to low emission development program

4.   Sadanandan  Nambiar – CSIRO Australia – Plantation forestry in SE Asia: success and sustainability challenges

LUNCH BREAK

 

 

13.00 – 13.30

13.30 – 14.00

 

14.00 – 14.30

 

14.30 – 15.00

 

15.00 – 15.30

GUEST LECTURES

Moderator : Syaiful Anwar

5.   Erzaldi Rosman, Governor of Bangka Belitung Province

6.   Irsyal Yasman, Indonesian Forest Concessionary Holders Association

Plantation forests for wood production: Industry perspective on present and future

7.   Ko Harada, Faculty of Agriculture National University Corporation Ehime University

Sustainable plantation – from the view point of population genetics

8.  Dato’ Marzalina BT. Mansor ​– Forest Products Division Director, Forest Research Institute Malaysia (FRIM)

FRIM Involvement in Establishing Sustainable Resources from Plantations for Malaysian Economic Growth and Community Benefits

COFFEE BREAK

 

 

15.30 – 16.00

16.00 – 16.30

 

16.30 – 17.00

 

 

 

 

18.15 – 19.00

19.00 – 19.10

19.10 – 20.00

20.00 – 20.20

20.20 – 20.50

20.50 – 21.00

21.00

 

GUEST LECTURES

Moderator : Krisfianti L Ginoga

9.    Mari Walls – President  & CEO Natural Resource Institute Finland

10.  Andrew Campbell – CEO ACIAR

Strengthening the collaboration between ACIAR and BLI in achieving SFM and enhancing local livelihoods

11.  Tony Bartlett – ACIAR

Enhancing Success in Collaborative Forestry Research  Projects – experience from ACIAR’s forestry program in Indonesia

 

 

GALA DINNER

Depart to Bale Raos from Alana Hotel

Welcoming Traditional Dance

Dinner served

Gala Dinner Welcome Speech — Director of Research, Development and Innovation Agency

Side Event Sponsor — GIZ FORCLIME

Closing

Depart to Alana Hotel

 


Day 2 – Tuesday, 25th July 2017

PLENARY SESSIONS

Ballroom
08.00 – 08.30 POSTER VIEWING AND JUDGING — Refreshments will be provided
PLENARY GUEST LECTURES
Sub Theme: Diseases and Pests  Risks to resource – Evaluation and Management

Moderator: Wickneswari Ratnam

08.30 – 09.00

 

09.00 – 09.30

 

09.30 – 10.00

 

10.00 – 10.30

12.   Jolanda Roux – FABI South Africa

Management for disease threat: biological control (looking at global view)

13.  Libby Pinkard – CSIRO Australia –

Risk to resources: Climate change, biosecurity and production

14.  Jeremy Brawner – Univ. of Sunshine Coast, Australia – Current and future threats:

breeding option for controlling diseases and pests  in plantation forest

15.  Pham Quang Thu – Diseases Threats in Acacia Plantation in South East Asia

PLENARY GUEST LECTURES

Sub Theme: The Challenges in Increasing Plantation Productivity

Moderator : Christopher Harwood

10.30 – 11.00

11.00 – 11.30

11.30 – 12.00

12.00 – 13.00

16.  Daniel Mendham – CSIRO AustraliaUnderstanding of processes in temporal and spatial scale for management decisions

17.  Nguyen Duc Kien – VAFS Vietnam – Genetics and breeding option for wood production

18.  Bjorn Klove – University of Oulu , Finland – Managing peat-land for growing plantation forests

LUNCH BREAK

PAPER PRESENTATION & DISCUSSION SESSIONS (PARALLEL SUB THEMES)
 

 

 

Risk and Mitigation (TOPIC 4)

 

 

 

 

Forest-based Products for Greener Future (TOPIC 5)

 

 

 

 

Forest for Community Benefits (TOPIC 6)

 

Plantation Management for Sustainable Production (TOPIC 1) Pests and Diseases (TOPIC 2) Genetics and Breeding (TOPIC 3)
Room 1 BIMA Room 2 ARJUNA Room 3 GATOTKACA Room 4 YUDHISTIRA Room 5 AMARTAPURA B Room 6 AMARTAPURA C
 SESSION SESSION  3.1 SESSION 3.2 SESSION 3.3. SESSION 3.4 SESSION 3.5 SESSION 3.6
 MODERATOR Sabar Siregar Budi Tjahjono Eko Bhakti Hardiyanto Jolanda Roux Krisdianto Niken Sakuntaladewi
13.00 – 13.20

13.20 – 13.40

13.40 – 14.00

14.00 – 14.20

14.20 – 14.40

14.40 – 15.00

Eduardo Melo

Sabar  Siregar

Agustan Alwi

Yunita Lisnawati

Yani Japarudin

Jetsada Wongprom

 A. Rimbawanto

T. T. Trang

Julian Moreno Chan

Abdul Gafur

Desy Puspitasari

 

 Sascha L Beck

ILG Nurtjahjaningsih

AYPBC Widyatmoko

Teguh Setyaji

Fithry Ardhany

 

Haruni Krisnawati

Rossyda Priyadarshini

I.B. Pramono

Tyas M Basuki

Mamat Rahmat

Md Sarwar Jahan

Firda Auliya Syamani

Lilik Astari

Ignasia Maria S.

 

Digby Race

Muktasam A

Bondan Winarno

Tuti Herawati

Gerson N Njurumana

Aneka Prawesti Suka

 15.00 – 15.20  COFFEE BREAK  COFFEE BREAK  COFFEE BREAK  COFFEE BREAK  COFFEE BREAK  COFFEE BREAK
Room 1 BIMA Room 2 ARJUNA Room 3 GATOTKACA Room 4 YUDHISTIRA Room 5 AMARTAPURA B Room 6 AMARTAPURA C
SESSION SESSION 4.1 SESSION 4.2 SESSION 4.3 SESSION 4.4 SESSION 4.5 SESSION 4.6
MODERATOR Budi Leksono Daniel Mendham Libby Pinkard Chairil A. Siregar Gustan Pari Irsyal Yasman
 15.20 – 15.40

15.40 – 16.00

16.00 – 16.20

16.20 – 16.40

16.40 – 17.00

Chris Harwood

Chonglu Zhong

Maydra Alen Inail

Margaretta Christita

 

Prem Govender

Abdul Gafur

Derian Echeverri M

T.T. Trang

 

David J Bush

Mahadir Lapammu

Valerianus Devy A

Rifki Masawa Aulia E H

 

Rinaldi Imanuddin

Nurul Silva Lestari

Dwi Astiani

 

 

 Marcellinus Utomo

Ceyhun Kilic

Trimaria Hasnah

Dani Sulistyo Hadi

 

Dede Rohadi

Sylviani

Kristiana Tri W

Supratman Tabba

Lukas Rumboko W


Day 3 – Wednesday, 26th July 2017

MID CONFERENCE TRIP

 TIME               FIELD TRIP GUNUNG KIDUL  FIELD TRIP PURWOREJO   FIELD TRIP KLATEN                  
07.30 –  17.00      

     

Depart to F2 A. auriculiformis Progeny

Trial From Alana

Visiting F2 A. auriculiformis Progeny Trial

Depart to Pindul Cave

Lunch Break

Pindul Cave

Activities – Pindul Cave Tubing

(notes: please bring extra clothes and towel)

Depart to Alana Hotel

 

Depart to PT. Indotama Omicron Kahar

(IOK) Purworejo from Alana Hotel

Presentation PT. Indotama Omicron Kahar

Depart to Sengon Private Forest

Visiting Sengon Private Forest

Lunch Break

Depart to Borobudur Temple

Visiting Borobudur Temple

Depart to Alana Hotel

 

Depart to Gombang, Klaten from Alana Hotel

Visiting Home Industry Acacia Gombang

Depart to Prambanan Temple

Lunch Break

Prambanan Temple

Visiting Prambanan Temple

Depart to Alana Hotel

 

 


Day 4 – Thursday, 27th July 2017
PLENARY SESSIONS :  THE CHALLENGES IN MAINTAINING PLANTATION PRODUCTIVITY
BALLROOM
08.00 – 08.30 SESSION 1

Plenary  Guest Lectures

Sub-Theme: The Challenges in maintaining plantation productivity

Moderator : Haruni Krisnawati

08.30 – 09.00

09.00 – 09.30

09.30 – 10.00

10.00 – 10.30

19.    Eko B. Hardiyanto, UGM – Operational challenges in managing plantation productivity in multi species context

20.   Ahmad Maryudi, UGM – Impact of plantation forestry including small holders on rural development and livelihood

21.    Daniel Murdiyarso, CIFOR – Forest and Climate Change

22.   Dian Novarina, APRIL – Smallholder Plantation: Community Participation in Addressing Forest Fire

PAPER PRESENTATION & DISCUSSION SESSIONS (PARALLEL 6 SUB THEMES)

TOPIC 3  TOPIC 5  TOPIC 5 TOPIC 6
TOPIC 1 TOPIC 5
Room   BIMA Room AMARTAPURA B  Room AMARTAPURA C Room  ARJUNA Room  GATOTKACA  Room YUDISTIRA
 SESSION SESSION  2.1  SESSION  2.2 SESSION 2.3 SESSION 2.4 SESSION 2.5 SESSION 2.6
MODERATOR

 

10.30 – 10.50

10.50 – 11.10

11.10 – 11.30

11.30 – 11.50

11.50 – 12.20

 

Liliana B

 

Nur Arifatul Ulya

Hermudananto

Deden Djaenudin

 

 

 

Gustan Pari

 

Room breaking

Maman Turjaman

Lina Karlinasari

Resti Wahyuni

 

 

Jeremy Brawner

 

Room breaking

Nghiem Q Chi

Sri Sunarti

Sheh May Tam

 

 

Krisdianto

 

Listya Mustika Dewi

Karnita Yuniarti

Sigit Baktya P

 

 

 

 Kristiana Tri W

 

Sukadaryati

Ina Winarni

Dwi Ratna Kurniasari

Mariana Takandjanji

 

 

 Digby Race

Supratman Tabba

Niken Sakuntaladewi

Rospita O P S

Evi Irawan A

Budiyanto D P

 12.20 – 13.20

 

LUNCH BREAK

 

LUNCH BREAK

 

LUNCH BREAK

 

 POSTER  SESSION  POSTER  SESSION  POSTER  SESSION  POSTER  SESSION    POSTER  SESSION  POSTER  SESSION
TOPIC 1 TOPIC 2 TOPIC C TOPIC 5 TOPIC 6
Room  BIMA Room 2 AMARTAPURA B Room 3 AMARTAPURA C Room 4 ARJUNA Room 5 GATOTKACA Room 6 YUDISTIRA
SESSION SESSION 3.1 SESSION 3.2 SESSION 3.3 SESSION 3.4 SESSION 3.5 SESSION 3.6
MODERATOR

 

13.20 – 13.25

13.25 – 13.30

13.30 – 13.35

13.35 – 13.40

13.40 – 13.45

13.45 – 13.50

13.50 – 13.55

13.55 – 14.00

14.00 – 14.05

14.05 – 14.10

14.10 – 14.15

14.15 – 14.20

14.20 – 14.25

14.25 – 14.30

14.30 – 14.35

14.35 – 14.40

14.40 – 14.45

14.45 – 14.50

14.50 – 14.55

14.55 – 15.00

15.00 – 15.05

15.05 – 15.10

15.10 – 15.15

15.15 – 15.20

15.20 – 15.25

15.25 – 15.30

 Yulianti B

 

Diana Prameswari

Reni Setyo W

Rifki M  A El Halim

Safinah S Hakim

B.C. Nagaraja

Aditya Hani

Nurhasbyi

Farida Herry S

Wiwik Ekyastuti

Novinci M

Achmad Junaedi

Tri Wira Yuwati

Asri Insiana P

Budiman Achmad

Retno Prayudyaningsih

Aris Sudomo

Marzalina, M

 

 

 

 

 

 

 

 

 Maman Turjaman

 

Agus Kurniawan

Tati Suharti

Naning Yuniarti

C. Andriyani P

Agung Wahyu Nugroho

Siti Husna N

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Arif Nirsatmanto

 

Murniati

Suharyanto

Agus A Pramono

Yulianti Bramasto

Istiana Prihatini

Julianus Kinho

Siswadi

Wickneswari Ratnam

Cica Ali

Vivi Yuskianti

Yelnititis

Marzalina, M

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dede Rohadi

 

Arif Nuryawan

Sudin Panjaitan

Mohammad Anis Fauzi

Mamat Rahmat

YMM Anita Nugraheni

Retno Widiastuti

Agung Eko Sucahyono

Istihanah Nurul Eskani

Edi Eskak

Erlangga Abdillah

Eva Fauziyah

Asti Nur Annisa Aos

Gunawan Pasaribu

Arie Prasetyowati

Yeni Aprianis

Retno Agustarini

Jarot Pandu Panji A

Avry Pribadi

Mohammad Wijaya

Lutfi Anggadhania

Wiyono

Cut Rizlani K

Riski Maharani

Purwanto

Marzalina M

 

 Hesti Lestari Tata

 

Sri Suharti

Sri Suharti

Yayuk Siswiyanti

Sri Lestari

Edwin Martin

Anik Nu Hidayati

Heru Setiawan

Vivi Yuskianti

Surati

Indra A.S.L.P Putri

Baharinawati W H

Hunggul YSH Nugroho

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 TOPIC 4

ROOM 2 AMARTAPURA B

       TOPIC 6

ROOM 6 YUDISTIRA

MODERATOR

 

13.55 – 14.00

14.00 -14.05

14.05 – 14.10

14.10 – 14.15

14.15 – 14.20

 

MODERATOR

 

14.20 – 14.25

14.25 – 14.30

14.30 – 14.35

14.35 – 14.40

14.40 – 14.45

14.45 – 14.50

14.50 – 14.55

14.55 – 15.00

15.00 – 15.05

15.05 – 15.10

15.10 – 15.15

15.15 – 15.20

15.20 – 15.25

15.25 – 15.30

15.30 – 15.35

15.35 – 15.40

15.40 – 15.45

M. Zahrul Muttaqin

 

Mamat Rahmat

Rina Laksmi Hendrati

Murniati

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tuti Herawati

 

Mathura Khanal

Adi Surya

Rahman Kurniadi

Nurhaedah Muin

Etik Erna Wati Hadi

Alvian Febry A

Rubangi Al Hasan

Mutiara Fadhila

Catur Budi Wiati

Achmad Rizal H Bisjoe

Irawanti Setiasih

Susi Abdiyani

Mohammad Siarudin

Teten Rahman S

Wuri Handayani

Christy Cecilia V S

Sumarhani

RESUME AND CLOSING

Ballroom
CLOSING PLENARY SESSION
15.45 – 16.15 Discussion and synthesis
16.15 – 16.30 Closing Remarks – Secretary of Research Development and Innovation Agency